Egyre jobban elterjedt, mindinkább ismerté válik, ezáltal nő a felhasználása a gluténmentes alapliszteknek. A gluténmentes alapliszteknek sokféle fajtája van, ezért sokféle íz, illat, aroma jellemzi a belőlük elkészült termékeket. A gluténmentes alapliszteket használhatjuk süteményekhez, pékárukhoz, kenyerekhez. A gluténmentes alaplisztek tápértékükben és egészségügyi tulajdonságaikban is különböznek egymástól. Ismerd meg a gluténmentes lisztek gazdagságát és felhasználási lehetőségeit. A gluténmentes alaplisztekből készült ételek, sütemények nem csak a gluténmentes diétát követők számára nyújtanak lehetőséget, hanem mindenkinek, aki felejthetetlen ízélményekre és tápanyagokban gazdag étkezésre vágyik.
Íme a gluténmentes alaplisztek listája.
Tartalom
- Gluténmentes alap liszt – hajdina
- Gluténmentes alap liszt – kukorica
- Gluténmentes alap liszt – rizs
- Gluténmentes alap liszt – mandula
- Gluténmentes alap liszt – kókusz
- Gluténmentes alap liszt – gesztenye
- Gluténmentes alap liszt – amarant
- Gluténmentes alap liszt – csicseriborsó
- Gluténmentes alap liszt – szója
- Gluténmentes alap liszt – köles
- Gluténmentes alap liszt – tápióka
- Gluténmentes alap liszt – cirok
- Gluténmentes alap liszt – quinoa
- Gluténmentes alap liszt – zab
Az évszázadok során a búza és belőle készített élelmiszerek kiszorították a táplálkozásunkból az ősidők óta ismert és fogyasztott természetesen gluténmentes alap liszteket. A napjainkban egyre inkább teret hódító gluténmentes diéta ismét visszahozza a köztudatba a fogyasztásukat. A gluténmentes lisztekből készült termékek készítése új konyhatechnológiák bevezetését, tanulását teszik szükségessé, de a kapott végeredmény a teltebb ízesebb, aromásabb és táplálóbb ételek és az étkezést megkoronázó desszertek megérik ezt a kis erőfeszítést.
Gluténmentes alap liszt – hajdina
A hajdinaliszt a természetesen gluténmentes alap lisztekhez tartozik. Sötét szín és enyhén kesernyés íz jellemzi. Ezeket a tulajdonságokat adja ennek alapján a belőle készített süteményeknek, kenyereknek, ételeknek.
A hajdina liszt kiváló fehérje-, rost-, B-vitamin, magnézium-, és rézforrás. A hajdinaliszt tápértéke meghatározza széles hatásspektrumát: pozitívan hat a keringési rendszerre, csökkenti a vércukorszintet, véd a DNS-károsodástól, befolyásolja a zsíranyagcserét. Egészségügyi tulajdonságait a magas vérkoleszterinszinttel rendelkezőknek, az emésztési problémákkal küzdőknek és a cukorbetegeknek különösen érdemes értékelniük ennek a lisztnek sz alacsony GI-je miatt.
Hajdinalisztet az élelmiszer iparban sütemények, kenyerek és tésztagyártáshoz használják. A háztartásokban sütemények: muffinok, kekszek, palacsinta, pite, piskóta készítésére használható, önmagában, vagy más gluténmentes alap lisztekkel keverve alkalmazhatjuk a receptekben. Valamint fontos alkotóeleme a gluténmentes kenyereknek.
Bővebben itt olvashatsz a hajdina élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
A hajdinaliszt széles körben elérhető az üzletekben, de fontos meggyőződni arról, hogy rendelkezik-e gluténmentes jelöléssel!
Gluténmentes alap liszt – kukorica
A kukoricalisztet kukoricaszemek őrlésével nyerik. Minél kisebb a szemcse méret, annál inkább veszít az őrlemény a napsárga színéből. A kukoricaliszt kiváló karotinforrás, amely antioxidáns hatású és védi a szervezetet a szabad gyökök káros hatásától. Ezenkívül a karotinoidok csoportjába tartozó litein és zeaxantin megakadályozza az életkorral összefüggő szembetegségek előfordulását.
A kukoricaliszt sok rostot, A-, B1-, B6-vitamint, magnéziumot, vasat és cinket tartalmaz, ami pozitívan befolyással van a szervezetre: támogatja az immunrendszert, csökkenti a vér koleszterinszintjét, javítja a szövetek inzulinérzékenységét és szabályozza az enzimaktivitást.
Az élelmiszeriparban a kukoricalisztet kenyér, sütemény és tortilla előállítására használják legnagyobb mennyiségben. A háztartásokban süteményeket, palacsintát, galuskát, de levesek szószok sűrítőjeként is használható.
Bővebben itt olvashatsz a kukoricaliszt élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
A kukoricaliszttel készült sütemények, ételek jellegzetesen sárga színűek, a kukorica fajtájától függően édeskés ízűek. Más gluténmentes alap lisztekkel keverve a süteményekben kiválóan egészítik ki egymás tulajdonságait. A tészta állagát és ízvilágát javítva.
Gluténmentes alap liszt- rizsből
A rizslisztet a feldolgozás módjától függően fehér-, vagy barna változatban ismerjük. A barna rizsliszt őrlése előtt nem távolítják el a héj részeket, ezért sötétebb árnyalatú és magasabb a vitamin és rosttartalma.
Mivel a rizs a nem gluténmentes táplálkozásban is alkalmazott alap élelmiszer, fokozottan ügyelni kell arra, hogy garantáltan gluténmentes betakarítási és feldolgozási folyamatokon keresztül kerüljön az asztalra. Mindig meg kell győződni a csomagoláson feltüntetett gluténmentes jelölések meglétéről.
A rizsliszt gazdag niacinban, B6-vitaminban, B1-vitaminban, valamint magnéziumban, vasban és cinkben. A vitaminok és ásványi anyagok befolyásolják a szervezet számos rendszerének megfelelő működését, beleértve a szív-, és érrendszert, az idegrendszert, az immunrendszert, és befolyásolja a szervezet energia agyagcseréjét. Fogyasztása pozitív hatással lehet a körmökre és a hajra. A rizsliszt egészségügyi tulajdonságai a fogyókúrát folytatók is kihasználhatják. Továbbá emésztést javító hatása révén segít a székrekedés elleni küzdelemben is.
A rizs alap élelmiszer ezért az élelmiszeriparban széles körű a felhasználása. A háztartásokban általában köretként, vagy egy két desszert alkotóelemeként ismerik: tejberizs, rizskoch. A gluténmentes táplálkozásban is fontos alap liszt, hiszen ismertségének köszönhetően legtöbbször a rizsliszthez nyúlunk először, amikor a búzaliszt helyett egy új összetevőt akarunk alkalmazni egy gluténmentes süteményben. A rizsliszt a búzaliszthez hasonló technológiai tulajdonságokkal rendelkezik, ezért sikeresen alkalmazható helyettesítőjeként. Bár a rizslisztből hiányzik a sikér, ezért az elkészült sütemény állagában morzsalékosabb lesz mint a búzalisztes változata, de más gluténmentes alap lisztekkel keverve ugyan azt az állagot és ízvilágot tudjuk elérni.
Bővebben itt olvashatsz a rizs élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
Gluténmentes alap liszt – mandula
A mandulalisztet a hántolt mandulaszemek őrlésével nyerik. Édeskés, mandula ízű és fehér színű őrlemény. Marcipán előállításakor használnak kis mennyiségben keserű mandulát is, ám ennek fogyasztása nem elterjedt erősen kesernyés íze miatt.
A mandulaliszt az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak kiváló forrása, szénhidrát tartalma viszonylag alacsony. Ennek köszönhetően az alacsony szénhidráttartalmú, vagy ketogén diétát követők is sikeresen használhatják. A mandulaliszt emellett kiváló magnézium-, vas-, és kalciumforrás.
A mandulaliszt kiváló alternatívája a búzalisztnek. Használható süteményekhez, palacsintákhoz, levesek, szószok sűrítéséhez, valamint reggeli gabonapelyhek kiegészítéseként, mert nyersen is fogyasztható.
Bővebben itt olvashatsz a mandulaliszt élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
A mandulalisztet, szinte minden élelmiszerboltból beszerezhetjük, de az igazoltan gluténmentes mandulalisztet speciális, gluténmentes termékeket árusító üzletekből érdemes beszerezni.
Gluténmentes alap liszt – kókusz
A kókuszlisztet, a kókuszdió szárított „húsából” nyerik. Fehér színű, jellegzetes kókuszos íz és illat jellemzi. A kókuszliszt rostokban és telített közepes láncú zsírsavakban gazdag. Vegetáriánus, vegán, paleo, karcsúsító, vagy alacsony szénhidráttartalmú étrendet folytatók és cukorbetegeknek ajánlott. A kókuszliszt támogatja az anyagcserét, csökkenti a vércukorszintet, a koleszterint és a triglicerideket a vérben.
A kókuszliszt édes süteményekhez, palacsintákhoz használható. Talán a kókuszlisztet, kókuszreszeléket és búzalisztet tartalmazó sütemények receptjeit a legegyszerűbb gluténmentes formában elkészíteni, hiszen a kis mennyiségben hozzáadott búzalisztet, rizsliszttel, vagy mandulaliszttel is kiválthatjuk. Erre jó példa a Bounty szelet.
Gluténmentes alap liszt – gesztenyéből
A gesztenyeliszt szelídgesztenyéből készül. Házilag is könnyű elkészíteni. Szelídgesztenyét kell sütni sütőben, még melegen meg kell tisztítani, majd a belső részét 60-70 fokon kell kiszárítani, ha kihűlt lisztes állagúra őrölni. A gesztenyeliszt állaga nagyon hasonlít a búzalisztéhez, édes íz és diós illat jellemzi.
A gesztenyeliszt kiváló minőségű fehérjéket tartalmaz, esszenciális aminosavakkal, szénhidrátokkal, egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakkal és rostokkal. Emellett réz-, kálium-, foszfor-, magnézium-, és B6-vitamin forrás.
A gesztenyeliszt kiválóan alkalmas sütemények, kekszek, kenyér, palacsinta, gofri sütésére, vagy sós falatok készítésére. Mint a legtöbb gluténmentes alap lisztnél is igaz, önmagában használva nagyon elviszi az egyes sütemények ízvilágát, de más gluténmentes alap liszttel keverve fantasztikus íz és állagbeli eredményeket érhetünk el.
A gesztenyelisztet főleg egészségtudatos élelmiszereket árusító boltokban lehet beszerezni.
Gluténmentes alap liszt – amaránt
Az amarántlisztnek enyhén földes íze van, de hajlamos átvenni más karakteresebb alapanyagok ízét. Az amaránt kiváló fehérje-, magnézium-, mangán, foszfor-, és vasforrás. Csökkenti a vér koleszterin szintjét és pozitívan befolyásolja a csontok egészségét. Ezentúl magas folsav tartalma miatt terhes nők számára is ajánlott a fogyasztása.
Az amarántliszt kiválóan alkalmas sütemények, kekszek, palacsinták, valamint sós aprósütemények készítésére. Jó kiegészítő alapanyaga lehet a gluténmentes kenyereknek, vagy a reggeli müzli és zabpehely felturbózásának.
Az amarántliszt beszerezhető egészségtudatos élelmiszerek árusító üzletekből.
Gluténmentes alap liszt – csicseriborsó
A csicseriborsó liszt nagy mennyiségű rostot tartalmaz, ami kiváló alternatívát nyújt a fogyókúrázóknak és az emésztési problémákkal küzdők számára. Ezenkívül a csicseriborsóliszt megfelelő arányban tartalmaz magnéziumot, kalciumot, valamint B-vitaminokat és folátokat.
A csicseriborsólisztet jellegzetes, karakteres íze miatt önmagában nem javasolt használni, mivel mind a sütemények, mind a kenyerek, vagy egyéb ételek ízét markánsan megváltoztatja. Viszont más gluténmentes alap lisztekkel keverve, kiegészíti azok kedvező tulajdonságait, ízvilágukat.
Viszont levesek, szószok sűrítőjeként, vagy húsgombócokhoz, tekercsekhez a zsemlemorzsa kiváltásához kiválóan alkalmas. Kis mennyiségben is sok folyadékot megköt és kellemes plusz ízzel egészíti ki az ételeket.
Beszerzésére az egészségtudatos élelmiszereket árusító boltokban van lehetőség.
Gluténmentes alap liszt – szójából
A szójalisztet szójából nyerik. A szójaliszt felhasználását illetően sok kérdés merül fel a laikus felhasználókban, sok pro-, és kontra vélemény merül fel, ha visszakövethetően megbízható forrásból történik a beszerzése, nyugodt szível használhatjuk az ételeinkben süteményeinkben, hiszen használatával növeljük a kenyerek, sütemények tésztájának a nedvességtartalmát, javítjuk ízüket és állagukat.
A szójaliszt kiváló minőségű fehérje forrás (esszenciális aminosavakat tartalmaz), élelmi rostokat és bioaktív vegyületeket – izoflavonokat. Ezenkívül vasat, káliumot és B-vitamint is tartalmaz.
Szójaliszt kiválóan alkalmas arra, hogy más gluténmentes alaplisztekkel keverve, kiegészítse, megerősítse azok ízvilágát, a süteménytészták, kenyerek állagát, ízét, élvezeti értékét fokozza.
Gluténmentes alap liszt – kölesből
A köleslisztet kölesszemek őrlésével nyerik. Édes íz és búzalisztre emlékeztető állaga jellemzi. A köles lúgosító tulajdonságokkal rendelkezik, ennek köszönhetően helyreállítja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Kiváló magnézium-, vas-, és B-vitamin forrás, emellett antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik és könnyen emészthető.
A köleslisztből sós és édes ételeket készíthetünk. Tökéletes omlós sütemények, palacsinták, muffinok, piskóták, különböző felvertek, kenyerek, péksütemények elkészítéséhez is alkalmazhatjuk.
Beszerzése nem igényel hosszabb utána járást, viszont egyéni érzékenységtől függően kell figyelni a csomagoláson a gluténmentességet igazoló jelzéseket.
Bővebben itt olvashatsz a köles élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
Gluténmentes alap liszt – tápiókából
A tápiókaliszt egy magas keményítőtartalmú liszt, amit a manióka gumójából nyernek. Semleges íz és illat, valamint fehér szín jellemzi. Alacsony kalóriatartalmú és cukormentes termék. Főleg szószok és levesek sűrítőanyagaként használják, valamint pudingok és krémek készítésénél használható magas vízmegkötő képességét kihasználva. De jól alkalmazható egyéb gluténmentes alap lisztek kiegészítőjeként a szárazabb állagú tészták szerkezetét javítja. Semleges ízvilágával nem módosítja azok ízét.
Egyre több élelmiszerüzlet kínálatában szerepel, ezért könnyen beszerezhető.
Bővebben itt olvashatsz a tápiókaliszt élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
Gluténmentes alap liszt – cirokból
A cirokliszt „nehéz” liszt, ezért a legjobban más gluténmentes alap lisztekkel kombinálva működik. Tökéletes kenyerekhez, zsemlékhez, süteményekhez, levesek szószok sűrítőjeként is használható.
A cirokliszt jó rost-, és antioxidánsforrás. A ciroklisztet az egészséges élelmiszerboltokban szerezhetjük be.
Felhasználása az európai konyhakultúrában nem ismert, a gluténmentes diéta térhódítása hozta be a köztudatba. De még így is a mellőzött és ismeretlen gluténmentes alap lisztek csoportjába tartozik.
Gluténmentes alap liszt – quinoából
A quinoa gabonalisztet diós íz és világos krémszín jellemzi. A quinoa liszt kiváló minőségű fehérjét tartalmaz, rostban, magnéziumban, kalciumban, foszforban, E-vitaminban, B-vitaminokban és antioxidánsokban gazdag. Emellett alacsony a glikémiás indexe, ezért cukorbetegek számára is ajánlott. Tökéletes más gluténmentes alap lisztek kiegészítésére, valamint sütemények, kekszek, kenyér, palacsinta, gofri, piték, tortillák, pizzaalapok sütésének önálló összetevője.
Bővebben itt olvashatsz a quinoa élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
Gluténmentes alap liszt – zabliszt
A zabliszt a rizsliszthez hasonlóan közismert és elfogadott természetesen gluténmentes alap liszt. Viszont a betakarítás, feldolgozás során szennyeződhet gluténnal, ezért fokozottan kell figyelni csomagoláson a jelöléseket. Krémszínű a búzaliszthez hasonló állagú, finom diós ízű liszt. A zabliszt jó fehérje-, rost-, flavonoid-, szaponin-, és növényi szterolforrás. Ezenkívül a zabliszt magnézium, kálium, kalcium, szelén, cink és réz forrása.
A zabpehely felhasználható sütemények, piték, kenyér és palacsinta sütésére. Gluténmentes zabpehely megvásárolható egészséges élelmiszereket árusító üzletekben, de szupermarketekben is.
Bővebben itt olvashatsz a zabliszt élettani hatásairól, tulajdonságairól, felhasználásáról.
Összefoglalva a gluténmentes alaplisztekről elhangzottakat:
Gluténmentes alap lisztek kínálata igen széles és a felhasználása is sokrétű. Az előbbi listában csak a legismertebbeket soroltam fel, de a természetesen gluténmentes alap lisztek tárháza szinte kimeríthetetlen. Az évszázadok során a búzaliszt kiszorította felhasználásukat a konyhából, vagy csak mint köretet ismertük leginkább. A gluténmentes diéta elterjedése révén egyre inkább ismerté és kedvelté válik a felhasználásuk, de nem csak a gluténmentes diétát követők számára jelentenek jó alternatívát az egészségesebb táplálkozás irányában. Mivel fogyasztásukat nem csak a gluténmentességük indokolja, hanem a magas beltartalmi értékük, ásványi anyag-, vitamin-, és rosttartalmuk. Változatos ízvilágukkal új és nagyszerű ízkombinációkkal egészíthetjük ki a mindennapi étkezéseinket és süteményeinket.
Gluténmentes süteményeket nem csak előre elkészített, esetleg mesterséges alapanyagokkal kiegészített lisztkeverékekből készíthetünk, hanem természetes gluténmentes alap lisztek felhasználásával és egy kis segítséggel magunk is háztartásunk gluténmentes cukrászmesterévé válhatunk.
Ismeretlen világ számodra a gluténmentes sütemények készítése? Bizonytalan vagy? Félsz belevágni? Már próbáltad, de csak kudarc élményekkel lettél gazdagabb?
Töltsd le a gluténmentes sütemény készítési alapelveket és megismerheted a gluténmentes sütemény készítés alapjait!