Cukormentes Néró teasütemény – gluténmentes recept
Glutén-, cukor-, és laktózmentes sütemény
Cukormentes Néró elkészítéséhez szükséges eszközök:
- mérleg
- keverőtál, vagy üst
- fakanál, vagy spatula
- nyomózsák
- sütőpapír
- sütőlemez
- tányér, vagy tálca az elkészült sütemény tálalásához
Tápanyag
Energia: 1220,64 kj/ 291,32 kcal
- Szénhidrát: 26,92 g
- – amelyből cukrok: 4,55 g
- Zsír: 17,62 g
- – amelyből telített zsírsavak: 0,43 g
- Fehérje: 5,42 g
- Só: 0,01 g
Néró teasütemény recept:
Cukormentes néró tésztához:
- tojás 150gr (14%)
- rizsliszt 125gr (12%)
- laktózmentes vaj 120gr (11%)
- kölesliszt 75gr (7%)
- mandulaliszt 70gr (7%)
- xilit 65gr (6%)
- eritrit 65gr (6%)
- kakaópor 20gr (2%)
- kukoricakeményítő 20gr (2%)
Betöltés:
- cukormentes sárgabaracklekvár 250gr (24%)
Díszítés:
- cukormentes étcsokoládé 100gr (8%)
Össz. Súly
1000gr
Előkészítési idő
10 perc
Elkészítési idő
Kb. 20 perc
Sütés
12 perc
Díszítés
10 pec
Cukormentes Néró elkészítése lépésről-lépésre
Ha inkább videót szeretsz nézni, kattints ide!
1. Alapanyagok kimérése
A munkánk megkönnyítése érdekében: minden alapanyagot gondosan mérjünk ki, készítsünk elő, így segítsük magunkat a gördülékeny feladat végzésben.
120g laktózmentes vajat, vagy a margarint felhasználás előtt vegyük ki a hűtőből és szobahőmérsékleten tartva hagyjuk megpuhulni, vagy mikróban puhítsunk rajta.
Szárazanyagokat: 20g kukoricakeményítő, 125g rizsliszt, 75g kölesliszt, 70g mandulaliszt, 20g kakaó – mérjük egy tálba és alaposan keverjük össze.
2. Cukormentes Néró tészta összeállítása
Puha zsiradékhoz (120g laktózmentes vaj, vagy margarin) hozzá adunk 65g eritritet, 65g xilitet, elkeverjük és fokozatosan adagolva, egyesével hozzáadunk 150g (3db L-es) tojásokat és kihabosítjuk, kézimixerrel, vagy habverő géppel.
A felhabosodott alapkrémmel elkeverjük a már előzetesen kimért és összekevert szárazanyagokat (125g rizsliszt, 75g kölesliszt, 70g mandulaliszt, 20g kakaó por, 20g kukoricakeményítő).
3. Tészta dresszírozása (sütés előtti forma kialakítása)
Bekevert tésztánkat simacsöves nyomózsákba rakjuk és sütőpapírra tetszőleges méretű babapiskóta alakzatokat nyomunk. Ügyelve a megfelelő távolság megtartására, mivel a tésztának sütés során megnő a térfogata.
Cukrászmester tippek:
Dresszírozott alakzatok természetesen variálhatók, ezeknek az alakzatoknak, csak a képzelet szab határt. Lehet félgömb,csepp, rúd, C alak, babapiskóta forma stb.
Tapasztalatlan hobbi cukrászok számára problémát okozhat a nyomózsák megtöltése, mivel könnyen összekenhetik magukat, vagy a nyomózsákot. Ennek elkerüléséhez mutatok számodra egy rövid videót. Kattints ide!
4. Sütés
A sütés során kialakul a végleges szerkezet, a pörzs anyagok, plusz ízzel egészítik ki a néró tésztánkat.
A sütőpapírral fedett sütőlemezre kiformázott tésztánkat, előmelegített 180-200 C°-os sütőben sütjük. Sütés közben megnő a néró térfogata, akkor vegyük ki a sütőből, ha a tetejét óvatosan megnyomjuk és a felület vissza rugózik, nem marad meg az ujjlenyomatunk, de még nem is szilárdult meg annyira, hogy ne tudjuk benyomni.
Sütés után félre tesszük hűlni.
5. Betöltés
A szoba hőmérsékletűre hűlt nérónkat összetöltjük cukormentes sárgabaracklekvárral.
A nérók felét felfordítjuk a tetejére és nyomózsák, vagy kiskanál segítségével tetszőleges mennyiségű lekvárt nyomunk, majd ráhelyezzük a félgömbök másik felét. Egy kicsit összenyomjuk őket, annyira, hogy a széléig terüljön a lekvár.
Cukrászmester tipp: minél több lekvárt juttatunk a két lapocska közé, annál puhább, ízesebb lesz a süteményünk, viszont túlzásokba sem érdemes esni. A túl sok lekvár, evés közben kipréselődik a lapok közül és elkenődhet a kezünkön, ruhánkon.
6. Díszítés
A diétánkhoz illeszkedő étcsokoládét, mikróban, vagy vízgőz felett megolvasztjuk, szükség esetén hígíthatjuk, hogy ne legyen vastag a csokoládé, majd belemártjuk az omlós aprósüteményünket.
Cukrászmester tipp: Csokoládéval történő díszítés történhet többféleképpen. „Egyszerű” csíkozás variálható különböző formákk rajzolásával, vagy márthatjuk is teasüteményünket a csokoládéba.
Megosztanád másokkal is a receptet? Kattints az ikonokra:
Gluténmentes sütemények elkészítésekor, sajnos nem elég csak egy az egyben lecserélni a búzalisztet más gluténmentes alapanyagokra. A gluténmentes alaplisztek, szerkezetükben, ízükben, vízmegkötő képességükben is eltérnek a fehér liszttől, ezért, ha rizslisztet, kukoricalisztet, hajdinalisztet, köleslisztet, zablisztet, mandulalisztet, kókuszlisztet,vagy más gluténmentes alaplisztet használunk a süteményekben, azok, íze, állaga, szerkezete is megváltozik. A búzaliszttől eltérő szerkezetű és tulajdonságú gluténmentes alaplisztek, újfajta felhasználási és tárolási tudás megszerzését teszi szükségessé!
Cukormentes Néró készítés során előforduló hibák és azok megoldásai:
1. Fehér “galuskák”, anyag csomók vannak a cukormentes Néró tésztában.
Ilyen probléma akkor jelentkezik, ha a vaj, vagy margarin túl kemény, nem olvasztottuk meg megfelelően, vagy ha valamelyik alapanyag összeállt, tárolás során, esetleg lisztes alapanyagunk nagy szemcsés.
Megoldás:
A megelőzés! Zsiradék megolvasztása, lisztes anyagok átszitálása esetleg átdarálása.
Amennyiben kialakukt a probléma, megoldást jelenthet, ha a képlékeny tésztánkat szitán, vagy szűrőn, fakanál, spatula segítségével átnyomkodjuk.
2. Folyós lett a Néró tészta.
Ennek oka az alapanyagok elmérésében keresendő.
Megoldás:
Amennyiben emlékszünk melyik alapanyagból mértünk a recepttől elmérő mennyiséget, egy kis matekozás után korrigáljuk.
3. Nem tudom megtölteni a nyomózsákot
A nyomózsák töltése igényel egy kis rutint, de könnyen elsajátítható. Két módszer közismert.
Az elsőben a nyomózsákot az egyik kezünkben tartva a másik kézben fogott kanállal, vagy habkártyával megtöltjük. Ebben az esetben, rutintalanság esetén könnyen összekenhetjük a nyomózsák külső szélét, vagy magunkat.
A másik módszer esetében egy keskeny, de magasabb falú edénybe helyezzük a nyomózsákot (pl.: mércés kancsó), felső peremére hajlítjuk a zsák felső szélét, az így kialakított mélyedésbe, mind a két kezünket használva, biztosabban tudjuk megtölteni a nyomózsákunkat.
Cukrászmester tipp: amennyiben vizuális típus vagy, kattints ide egy rövid videóért.
4. Szétesik a cukormentes Néró tészta, dresszírozás közben törik, csúnyák lesznek az alakzatok
Az ilyen probléma több módon is kialakulhat.
Kicsi volt a tojásunk, ezért kevés a folyadék. Hideg volt a tojás, ezért összerántotta a zsiradékot. A száraz anyagok hőmérséklete volt hideg és ettől kemény, törős lett a tészta. Valamelyik alapanyagot elmértünk.
Megoldás:
Az alapanyagok elmérése esetén vagyunk a legkönnyebb helyzetben, amennyiben emlékszünk, hol hibáztunk.
Hideg alapanyagok esetén, vízgőz felett, melegíthetünk a tésztánkon.
5. Sütés után a Néró nyers ízű, vagy nagyon megsült
A sütés a legfontosabb eleme a süteményünk készítésének. Ekkor alakul ki a tészta végleges alakja és íze. Hiába tettünk meg mindent a tökéletes eredmény eléréséért, ha nem megfelelő hőfokon sütünk, vagy nem megfelelő időben vesszük ki a lemezt a sütőből.
Megoldás: amíg nem ismerjük a sütőnk sütés teljesítményét, folyamatosan figyeljük a tésztánkat miközben sül, szükség esetén módosítsuk a hőfokot, vagy a sütésidőt.
6. A kisült alakzatok méretükben eltérnek
A különböző méret kialakulását okozhatja, hogy a dresszírozás során nem egyenletes mennyiségű tésztából alakítottuk ki a formákat.
Az alapanyagokat nem kellő alapossággal kavartuk össze, így az egyes alakzatokban, eltérő mennyiségű zsiradék található, ezért eltérő nagyságúra terülnek.
Megoldás:
A megelőzés!
A már kisült félgömböknek megkeressük a méretben hozzá illő párját és azzal illesztjük össze betöltéskor.
7. Csokoládénk sűrű, nehezen kezelhető
A kereskedelmi forgalomban kapható csokoládék és csokoládé szerű készítmények, minőségükben széles skálán mozognak. A jó minőségű csokoládék, amennyiben az olvasztásuk során nem vétettünk technológiai hibát, jól kezelhetőek. Ha még is szükséges a hígításuk, olvasztott kakaóvajjal, szőlőmagolajjal esetleg napraforgóolajjal hígíthatjuk.
Olvasztás során előforduló hibák:
– vízgőz felett történő olvasztáskor, vízpára csapódik a csokoládéra ettől besűrűsödik
Megelőzés: ne zubogó víz felett olvasszuk, vagy olyan oldalirányban kinyúló peremmel rendelkező edényt használjunk, ami meggátolja a vízpára csokoládéba jutását.
– mikróban történő olvasztáskor hosszabb ideig melegítjük a csokoládét, ettől a közepében megég a csokoládé
Megelőzés: többször, rövidebb időtartamokra helyezzük a csokoládét a mikróba és minden visszahelyezés előtt kavarjuk át
– túlmelegítettük a csokoládét! A csokoládék, fajtától függően 28-31 C°-on használhatók a legoptimálisabban
Tipp: a minőségi csokoládét melegítsük 40-45 C°-ra, majd folyamatos mozgatás közben, hűtsük vissza, fajtától függően 28-31 C°-ra, ebben a hőmérsékleti tartományban a minőségi csokoládék dermedés után csillogó fényűek, nem mattúlnak, nem szürkülnek ki.
8. Kevés lett, vagy gyorsan elfogyott a cukormentes Néró
A rosszul megválasztott alapanyag mennyiség, vagy a túl jó ízű végtermék, a Néró tervezett időnél hamarabbi elfogyását eredményezheti.
Megoldás:
Sütni kell még egy adagot, vagy el kell dugni a család elől.
Még több cukormentes recept
Cukormentes linzer
Glutén-, cukor-, és laktózmentes
Cukormentes kakaós Muffin
Glutén-, cukor-, és laktózmentes
Cukormentes almáslepény
Glutén-, cukor-, és laktózmentes