Gluténmentes Fekete-erdő torta recept
Gluténmentes és laktózmentes sütemény
Fekete-erdő torta elkészítéséhez szükséges eszközök:
- mérleg
- keverő tál, vagy üst
- kézi habverő
- kézi mixer
- habkártya, fésűkártya
- sütőpapír
- kenőkés
- tortakarika 24 cm átmérő
- habzsák 3db
- csillagcső
- tányér, vagy tálca az elkészült sütemény tálalásához
Tápanyag 100g termékben
Energia: 986,73 kj/ 235,50kcal
- Szénhidrát: 19,68 g
- – amelyből cukrok: 9,15 g
- Zsír: 15,94 g
- – amelyből telített zsírsavak: 1,28 g
- Fehérje: 2,85 g
- Só: 0,00 g
Gluténmentes Fekete-erdő torta recept:
Meggykrém:
- befőtt meggylé 250gr
- kristálycukor 45gr
- útifű maghéj 23gr
- kimagozott befőtt meggy 250gr
Tejszín
- laktózmentes tejszín 1000gr
Étcsokoládés tejszínhab:
- tejszínhab 350gr
- olvasztott étcsokoládé 100gr
Meggypálinkás tejszínhab:
- tejszínhab 350gr
- meggypálinka 30gr
- zselatin 10gr
- víz 50gr
Díszítés:
- tejszínhab 300gr
- étcsokoládé forgács 30gr
- meggy 16db
Össz. Súly
1800gr
Össz. készítési idő
kb. 90 perc
Előkészítés
15 perc
Elkészítés
Kb. 40 perc
Sütés
23 perc
Díszítés
10 perc
Fekete-erdő torta elkészítése lépésről-lépésre
Ha inkább videót szeretsz nézni, kattints ide!
1. Alapanyagok kimérése
A munkánk megkönnyítése érdekében: minden alapanyagot gondosan mérjünk ki, készítsünk elő, így segítsük magunkat a gördülékeny feladat végzésben.
Szárazanyagokat a piskótához: – kakaópor, rizsliszt, – mérjük egy tálba, kakót szitáljuk át, és alaposan keverjük össze a rizsliszttel. Tojásokat válasszuk szét, fehérjére és sárgájára.
Meggykrémhez a meggybefőttet szűrjük le, magozzuk ki a meggyeket. Cukrot, útifű maghéjt keverjük össze.
10gr zselatint, áztassunk be 50gr vízbe.
2. Kakaós piskóta karika készítése
4db tojássárgáját (kb. 92g) 93g kristálycukrot 1/3 részével kihabosítjuk kézimixerrel, vagy habverő géppel.
4db tojásfehérjét (kb. 160g) felverjük a maradék cukorral.
A két részt összekeverjük és hozzá adjuk az előzetesen összekevert szárazanyagokat (116g rizsliszt, 10g kakaópor). Óvatosan dolgozzunk, hogy a habok ne essenek össze, ne legyen folyós a tésztánk.
A felvert masszát 24cm átmérőjű tortakarikába tesszük és egyenletesen elkenjük benne.
3. Sütés
A sütés során kialakul a végleges szerkezet, a pörzs anyagok, plusz ízzel egészítik ki a piskótalapunkat.
Előmelegített 200 C°-os sütőben, 15 percig sütjük, majd visszavesszük a hőfokot 180 C°-ra, és további 8 percig sütjük a karikát.
Figyelem: sütés közben a sütő ajtaját ne nyitogassuk, mert a kakaós karikán összeesik. A sütés során beáramló hideg levegő, meggátolhatja a térfogat változás folyamatát.
4. Meggykrém
250g meggyléhez hozzákeverünk 45g porcukor, 23g útifű maghéj keveréket. Amikor el kezd sűrűsödni az elegyünk, hozzá kavanruk 250g kimagozott meggyet.
5. Kakaós piskótakarika előkészítése betöltéshez
A kihűlt kakaós piskótakarikáról eltávolítjuk a tortakarikát, majd három egyenlő vastagságú lapot vágunk belőle.
Cukrászmester tipp: Torta karikát nem úgy szeletelünk mit egy kenyeret! Éles, lehetőleg recés pengéjű késsel, folyamatosan oda-vissza húzzuk a kést, miközben a tortakarikát a másik kezünkkel forgatjuk, lassan haladunk a torta közepe felé, ne tépjük szét a tésztát, a kést mindig tartsuk egyenesen.
6. Tejszín kihabosítása
A kellően előhűtött, jó minőségű laktózmentes min. 30% tejszínt 1000g, kihabosítjuk. Először alacsony fokozaton kezdjük el kevertetni a kézi mixerrel, majd ahogy egyre több levegő kerül a folyadékba, megnő a térfogata, nem csapódik szét, növelhetjük a mixer sebességet fokozatosan, mindaddig, amíg el nem érjük a kívánt állagot.
7. Csokoládés tejszínhab
100g jó minőségű étcsokoládét olvasszunk meg mikróban, vagy víz-gőz felett. 350g laktózmentes tejszínhabot mérjünk ki egy nagyobb tálba. Tegyünk egy keveset az olvasztott, de nem forró csokoládéhoz és keverjük össze. Gyors határozott mozdulatokkal kavarjuk csomómentesre. Majd keverjük össze a többi kimért tejszínhabbal.
8. Pálinkás tejszínhab
Egy nagyobb tálba mérjünk 350g tejszínhabot, 30g meggypálinkát, olvasszuk meg az előzetesen beáztatott zselatinmasszát (10g zselatin, 50g hideg víz, folyós legyen, de ne forró), öntsük hozzá és keverjük össze a tejszínhabbal.
9. Betöltés
Tortakarikába tesszük az egyik kakaós lapot. A felvert és a tortakarika közé papír, vagy fólia csíkot helyezünk, azért hogy később könnyen el tudjuk távolítani a tortáról a karikát.
A három bekevert krémet, három különböző nyomózsákba tesszük.
Kakaós lapra először az étcsokoládés tejszínből nyomunk egy csíkot, körbe a lap szélénél. Ezután a meggykrémből nyomunk egy csíkot, szorosan az étcsokoládés tejszín mellé. Majd a meggypálinkás tejszínhabból nyomunk egy csíkot, körbe, szorosan a meggykrém mellé. Ezt addig ismételjük, amíg el nem érjük a torta közepét.
Krémekre ráhelyezzük a következő kakaós lapot és újra krémcsíkokat nyomunk körbe, de most a világos tejszínnel kezdjük, ezután a csokoládés, majd a meggyes, egészen a lap közepéig.
Harmadik lappal lezárjuk a krémeket, majd a maradék tejszínnel körbekenjük a tortát. Torta oldalát fésűkártyával mintázzuk.
10. Díszítés
Torta tetejének szélére tejszínhab tuffokat nyomunk. Tuffokra félbevágott meggyszemeket teszünk.
Torta közepét csokoládé forgáccsal díszítjük.
Megosztanád másokkal is a receptet? Kattints az ikonokra:
Gluténmentes sütemények elkészítésekor, sajnos nem elég csak egy az egyben lecserélni a búzalisztet más gluténmentes alapanyagokra. A gluténmentes alap lisztek, szerkezetükben, ízükben, vízmegkötő képességükben is eltérnek a fehér liszttől, ezért, ha rizslisztet, kukoricalisztet, hajdinalisztet, köleslisztet, zablisztet, mandulalisztet, kókuszlisztet,vagy más gluténmentes alap lisztet használunk a süteményekben, azok, íze, állaga, szerkezete is megváltozik. A búzaliszttől eltérő szerkezetű és tulajdonságú gluténmentes alap lisztek, újfajta felhasználási és tárolási tudás megszerzését teszi szükségessé!
Fekete-erdő torta készítés során előforduló hibák és azok megoldásai:
1. Anyagcsomók "galuskák" vannak a piskótában.
Ilyen probléma akkor jelentkezik, ha a szárazanyagokat nem keverjük össze, vagy a tojásfehérjét túlverjük, kemény törős habot kapunk.
Megoldás:
A megelőzés!
– Száraz anyagok össze keverése.
– Tojásfehérjét, csak addig habosítsuk, amíg megtartja a formáját. Túlzottan kemény habot nehezen tudjuk hozzákeverni a többi alapanyaghoz. Vagy fehérje csomók maradnak a tésztában. Vagy összetörik a fehérje bekavarás során és elfolyósodik a tésztánk.
2. Folyós lett a tészta.
Ennek oka az alapanyagok elmérésében keresendő, vagy a tojásfehérje állaga nem megfelelő.
Alapanyag elmérése esetében a megoldásokat attól függően tudjuk kiválasztani, hogy mikor vettük észre, valamit elmértünk. A felvert végleges összeállítása után már nem tudunk javítani az eredményen. Valamelyik folyamat közben viszont van lehetőség az alapanyag mennyiségek korrigálására, amennyiben tudjuk hol hibáztunk.
3. Sütés után a piskótakarika ragacsos felületű, vagy nagyon megsült
A sütés a legfontosabb eleme a süteményünk készítésének. Ekkor alakul ki a tészta végleges alakja és íze. Hiába tettünk meg mindent a tökéletes eredmény eléréséért, ha nem megfelelő hőfokon sütünk, vagy nem megfelelő időben vesszük ki a lemezt a sütőből.
Megoldás:
Amíg nem ismerjük a sütőnk sütés teljesítményét, folyamatosan figyeljük a tésztánkat miközben sül, szükség esetén korrigáljuk a hőfokot, vagy a sütésidőt.
4. Nincs torta karikánk
Tortánk elkészítéséhez nem feltétlenül szükséges fém tortakarika megléte. Helyettesíthetjük papírból készült tortakarikával is.
Vékony kartonlapot kb. 6 cm széles csíkra vágunk, ezt a kívánt átmérőjű köralakra formázzuk. Tűzőgéppel össze tűzzük így megtartja a kerek formáját.
Fontos: Olyan papírt válaszunk, ami nem ázik el és semmilyen olyan anyaggal nincs átitatva, ami kioldódhat a papírból.
5. Lágy lett vagy nem verődik fel a tejszín
Jó állagú tejszínhabot minőségi tejszínből, aminek a zsírtartalma minimum 30%, lehet készíteni.
A tejszínt jól le kell hűteni felhasználás előtt. Minimum 1 éjszakát tároljuk 0-5 C°-os hűtőben. Kézi mixerrel először lassú fokozaton kezdjük el keverni a tejszínt és amikor el kezd habosodni, fokozatosan emeljük a sebességet. Addig keverjük amíg a hab meg nem keményedik.
Fontos: Ne verjük túl a habot, mert a zsiradék kiválik a folyadékból és vajat kapunk.
A tejszínhabot nem szükséges cukrozni a krém tartalmaz annyi cukrot, ami megízesíti a tejszínhabot. A natúr jó minőségű tejszínnek cukor nélkül is fantasztikusan jó íze van.
Jó minőségű, megfelelően lehűtött tejszínhez semmilyen állományjavítót, habfixálót, zselatint nem kel hozzáadni, stabil habot fogunk kapni.
6. Ízesített tejszínhabok nem megfelelő állagúak
Ízesített tejszínhabok megfelelő állagának a kialakítása nem bonyolult feladat, de egy pár dologra oda kell figyelni.
Étcsokoládés tejszínhabnál:
– A csokoládé megfelelő hőfokú legyen. Ha a csokoládé nem keveredik össze a tejszínhabbal, darabos marad. Meleg csokoládétól összeesik a tejszínhab.
– A csokoládét nem szabad egyszerre hozzákeverni a tejszínhabhoz, mert a hideg tejszíntől hamarabb köt meg a csokoládé mint ahogy el tudjuk keverni, ezért darabos marad.
Meggypálinkás tejszínhabnál:
– A túlmelegített zselatinmasszától összeesik a tejszínhab. A zselatin massza olyan meleg legyen mint a testhőmérsékletünk, ezt az ujjunkkal tudjuk megállapítani legegyszerűbben.
7. Ízesített tejszínhabokat rosszul osztottuk el
Betöltés során az egyik leggyakrabban előforduló hiba, hogy az ízesített tejszínhabokból vagy sok marad, vagy kevés lesz.
Ennél a műveletnél elég nehéz pontos mennyiségeket meghatározni a kívánt eredmény eléréséhez. A megadott nyomózsák lyuk átmérő és a videóban látottak alkalmazásával viszont eredményesek lehetünk.
Ha kevés lett valamelyik ízesített tejszínhabunk kevernünk kell még egy kis adagot. Ha sok maradt, akkor kenjük vele körbe a tortát.
8. Ízesített tejszínhabokat megkötnek betöltés közben
Mielőtt elkezdjük összeállítani az ízesített tejszínhabokat mindent készítsünk elő és gondoljuk át a betöltési folyamatot. Miután beízesítettük és összekevertük a tejszínhabokat, ütemesen kell dolgoznunk, mert a kötési folyamatok hamar kialakulhatnak a tejszínhabban. Ha ez megtörtént, már nem tudunk korrigálni, elölről kell kezdenünk az ízesítést, betöltést.
9. Kevés lett, vagy gyorsan elfogyott a Fekete-erdő torta
A rosszul megválasztott alapanyag mennyiség, vagy a túl jó ízű végtermék, a fekete-erdő torta tervezett időnél hamarabbi elfogyását eredményezheti.
Megoldás:
Sütni kell még egy adagot, vagy el kell dugni a család elől.
Gluténmentes piskótatekercs
Glutén-, és laktózmentes
Gluténmentes tejszínes képviselőfánk
Glutén-, és laktózmentes
Gluténmentes habos citromos
Glutén-, és laktózmentes