Cukormentes almás lepény – gluténmentes sütemény
Glutén-, cukor-, és laktózmentes recept
Cukormentes almás lepény elkészítéséhez szükséges eszközök:
- mérleg
- keverőtál, vagy üst
- alma reszelő
- nyújtódeszka
- nyújtófa
- ecset
- peremes sütőlemez (36×31 cm)
- szeletelőkés
- tányér, vagy tálca az elkészült termékek tálalásához
Tápanyag
Energia: 856,96 kj/ 204,53 kcal
- Szénhidrát 18,21 gr
- – amelyből cukrok 0,41 gr
- Zsír 12,87 gr
- – amelyből telített zsírsavak 0,38 gr
- Fehérje 3,44 gr
- Só 0,04 gr
Cukormentes almás lepény recept:
Omlós tészta
- laktózmentes vaj 210gr (10%)
- rizsliszt 210gr (9%)
- mandulaliszt 120gr (5%)
- xilit 100gr (4%)
- eritrit 100gr (4%)
- tojás 70gr (3%)
- kölesliszt 66gr (3%)
- kukoricakeményítő 60gr (3%)
- burgonyakeményítő 50gr (2%)
- útifű maghéj 5gr (0%)
- só 1gr (0%)
- citromhéj 1gr (0%)
Össz. súly
2200gr
Előkészítési idő
kb. 35 perc
Elkészítési idő
kb. 15 perc
Sütés
kb. 60 perc
Recept elkészítése lépésről-lépésre
Ha inkább videót szeretsz nézni, kattints ide!
1. Alapanyagok kimérése
A munkánk megkönnyítése érdekében: minden alapanyagot gondosan mérjünk ki, készítsünk elő, így segítsük magunkat a gördülékeny feladat végzésben.
Vajat, vagy margarint érdemes a felhasználás előtt kivenni a hűtőből, hogy puhább legyen, könnyebben dolgozhassuk vele. A kemény zsiradék eldolgozása a tésztában nehézkes, könnyen zsiradékcsomók maradhatnak benne.
Túl lágy zsiradék használata viszont nem jó, mivel ellágyítja a tésztát, sokáig kell a hűtőben tárolni az összegyúrt tésztát, hogy dolgozhassuk vele.
2. Omlós tészta összeállítása
A begyúrással alakítjuk ki a megfelelő tészta szerkezetet.
Száraz alapanyagokat (210g rizsliszt, 120g mandulaliszt, 100g xilit, 100g eritrit, 66g kölesliszt,60g burgonyakeményítő, 5g útifű maghéj, 1g só, 1g citromhéj) egy tálba öntjük és elmorzsoljuk benne 210g laktózmentes vajat, vagy margarint. Ez történhet kézzel, vagy géppel. Ekkor a tésztának még nem kell összeállni, csak a zsiradék egyenletes eloszlását segítjük elő. Ezután adjuk hozzá 70g tojást és határozott mozdulatokkal összedolgozzuk a tésztát.
Fontos ügyelni arra, hogy ez a folyamat ne tartson sokáig, hiszen a kéz melegétől, megolvadhat a tésztában a zsiradék. Az olvadt zsiradék könnyen kicsapódik, „le ég” az omlós tészta.
3. A tészta pihentetése
A pihentetés ugyan olyan fontos része a gyártás technológiának, mint a begyúrás, ekkor érnek össze az alapanyagok, alkotnak egységes struktúrát.
Amennyiben jól dolgoztuk és a tésztánk összeállt, célszerű pihentetni, hűtőben. Csomagoljuk be, vagy takarjuk le folpakkal és minimum egy órára tegyük hűtőbe. Erre azért van szűkség, hogy könnyebben tudjuk a későbbiekben dolgozni a tésztával. Az összegyúrt alapanyagok összeérnek, egy egységet képeznek a pihentetés alatt.
Javaslat: egy nappal korábban készítsük el a tésztát és tároljuk hűtőben.
4. Cukormentes almatöltelék összeállítása
Tésztánk pihenésének idejében, készítsük el a tölteléket.
1100g almát, pucolás és a magház eltávolítása után kockázzuk, vagy ha valaki a nagyobb almadarabos tölteléket szereti szeleteljük fel. Mérjük ki a többi hozzávalót (110g mandulaliszt, 70g xilit, 70g eritrit, 5g útifű maghéj, 2g citromhéj, 2g őrölt fahéj), de még ne kavarjuk össze, mivel az almával érintkezve az édesítőszerek elolvadnak és hosszú tárolás esetén elfolyósodik a töltelék.
Cukrászmester tipp: az alsó omlós tésztalap kinyújtását és peremes sütőlemezbe helyezését követően kavarjuk össze az almát és a többi hozzávalót.
5. Nyújtás, formázás
Hűtőből kivett omlós tésztát kézzel, vagy géppel átgyúrjuk. Az átgyúrás ne tartson sokáig, ne lágyítsuk el a tésztát. A tésztát lisztezett felületen (nyújtódeszka, asztallap), kb. 5 mm-es vastagságúra nyújtjuk a peremes sütőlemez méretének megfelelően.
Cukrászmester tipp: használhatunk szilikon lapot, ami megkönnyíti a kinyújtott linzerlap sütőlemezre helyezését. Nem kell a tésztát sodrófára feltekerjük, vagy kézzel alányúlva átemelni. A szilikon lappal együtt felemelve, ráboríthatjuk a kiszemelt helyre.
Javaslat: a szilikonlapos megoldás esetén ajánlatos kevesebb lisztet használni a nyújtás során, hogy a tésztánk egy kicsit megragadjon. Ellenkező esetben könnyen lecsúszhat a tészta a szilikon lapról.
6. Betöltés
A omlós tésztalap felületét vékonyan megszórjuk útifű maghéjjal, majd ráterítjük az alaposan összekavart almatölteléket.
Cukrászmester tipp: a tölteléket érdemes egy kicsit megnyomkodni, tömöríteni, azért hogy a sütés során fellépő térfogatváltozás ne alakítson ki hullámos felületet.
A töltelékre helyezzük rá a felső omlós tésztalapot. Nyújtófát nem erősen lenyomva, görgessük végig a omlós tésztalapon, elősegítve az egyenletes felület kialakulását.
Aa omlós tésztlap tetejét kenjük le vékonyan kikevert egész tojással.
Majd szurkáljuk meg villával, vagy hústűvel. (A szurkálásra azért van szükség, hogy a sütés során keletkező vízgőz számára utat biztosítsunk.)
7. Sütés
Sütés során kialakul a végleges szerkezet, a pörzs anyagok, plusz ízzel egészítik ki a linzertésztánkat.
Almás lepényt előmelegített 200 C°-os sütőben 30 percig, majd a hőfokot levéve 180 C°-on további 30 percig sütjük.
A sütési időt nagymértékben befolyásolja a sütő sütési teljesítménye, valamint az tölteléknek használt alma nedvesség tartalma. Minél lédúsabb az alma, annál hosszabb sütési idő szükséges a 180 C°-os hőmérsékleten, hogy elkerüljük a „szalonnás” félig sült tészta kialakulását.
Gluténmentes sütemények elkészítésekor, sajnos nem elég csak egy az egyben lecserélni a búzalisztet más gluténmentes alapanyagokra. A gluténmentes alaplisztek, szerkezetükben, ízükben, vízmegkötő képességükben is eltérnek a fehér liszttől, ezért, ha rizslisztet, kukoricalisztet, hajdinalisztet, köleslisztet, zablisztet, mandulalisztet, kókuszlisztet,vagy más gluténmentes alaplisztet használunk a süteményekben, azok, íze, állaga, szerkezete is megváltozik. A búzaliszttől eltérő szerkezetű és tulajdonságú gluténmentes alaplisztek, újfajta felhasználási és tárolási tudás megszerzését teszi szükségessé!
Cukormentes almás lepény készítése során előforduló hibák és azok megoldásai:
1. Fehér “galuskák”, anyag csomók vannak az omlós tésztában.
Ilyen probléma akkor jelentkezik, ha a zsiradékunk túl kemény, vagy ha valamelyik alapanyag összeállt, tárolás során. Előidézheti még, ha mindent egyszerre gyúrunk össze, így nem tud kialakulni a morzsalékosság. A keményítő felveszi a tojás nedvesség tartalmát, becsomósodik.
Megoldás:
Amikor zsiradékdarabok vannak az omlós tésztánkban, kisebb darabokra osztva, határozott, gyors mozdulatokkal, késhegy vékonyságúra nyújtjuk a tésztát. Így a vajdarabok szétnyomódnak, egyneműsödnek a többi alapanyaggal. Vigyázat! Túl sokáig nem lehet gyúrni, nyújtani, mozgatni a tésztát, mert könnyen „le ég”, kiválik a zsiradék. Főleg, ha kézzel dolgozunk, a kéz melegét hamar átveszik a zsiradékok.
A „galuska” kialakulhat azért is , mert a keményítő, vagy valamelyik liszt felszívta a tojás nedvesség tartalmát és összecsomósodott, megkeményedett. Célszerű új tésztát készíteni, betartva a technológiai leírást.
2. Ellágyult a tészta.
Ennek oka lehet a túl puha zsiradék, vagy a hosszú idejű gyúrás, illetve a túl meleg kéz, amennyiben kézzel dolgozunk.
Megoldás:
Zsiradék megfelelő állaga kardinális kérdés. Túl kemény , illetve a túlzottan lány zsiradék is problémát jelenthet. Ha lágy a zsiradékunk, tegyük be a hűtőbe egy kicsit a megfelelő állag eléréséig, vagy nagyon gyorsan gyúrjuk össze a tésztát és azt hűtsük le. A túlzottan lágy zsiradék használatát kerülni kell!
3. Szétesik a tészta, nem áll össze
Ilyen probléma több módon is kialakulhat. Kicsi volt a tojásunk, ezért kevés a folyadék. Sokáig gyúrtuk, “le égett” a tészta. Valamelyik alapanyagot elmértünk.
Megoldás:
Tésztánk állaga száraz-morzsalékos, még tojást, vagy vizet lehet hozzá adagolni.
Amennyiben „le égett” (morzsalékos, szétesik, „meleg” a tészta), le kel hűteni és még egy kis zsiradékot lehet hozzá gyúrni. Max. 5 %. Ennél többet nem érdemes, mert sütéskor szétterül a tészta.
Alapanyag elmérése esetén, ha emlékszünk mit mértünk el, egy kis matekozás után pótoljuk a hiányzó alapanyagokat. 🙂
4. A lehűtött tésztánk nagyon törik, nehezen nyújtható.
Ez a probléma, akkor jelentkezhet, ha sokáig tároltuk alacsony hőfokon a tésztát hűtőben.
Megoldás:
Ha a tésztánk túlzottan lehűlt, gyúrjuk át, kézzel, vagy géppel. Érdemes kisebb darabokra tördelni és 5-10 perc után átgyúrni. A konyha hőmérsékletétől és a kéz melegétől, gyorsan feldolgozásra kész állapotba kerül.
5. Nyújtás során leragad a tészta.
Kiváltó oka lehet az ellágyult, puha tészta. Kevés lisztet szórtunk a tészta alá nyújtás előtt.
Megoldás:
Tészta leragadása egy bosszantó eset, de nem kell pánikba esni. Amikor nyújtás közben elkezdjük érezni, hogy megragad a tésztánk, egy hosszú pengéjű, egyenes kenőkéssel vágjunk alá, tekerjük fel a tésztát egy sodrófára, lisztezzünk alá és folytathatjuk a nyújtást.
Leragadás a tészta ellágyulása miatt történt. Szedjük össze a tésztát, hűtsük vissza, majd újból nyújtsuk ki.
6. Nem lett egyenletes vastagságú a tésztánk nyújtás során.
Okozója lehet az egyenlőtlen erőkifejtés, amitől hullámos eltérő vastagságú tésztarészek alakulnak ki.
Megoldás:
Egyenletes nyújtási vastagság elérésének a legbiztosabb módszere, ha „szamár vezetőt” 🙂 használunk. A nyújtófánk szélességénél keskenyebben, rakjunk le két olyan vastagságú falécet, vonalzót, karton lap csíkot, amilyen vastagságot szeretnénk elérni, és a két Pl.: faléc között nyújtsuk ki a tésztát. Így a faléceken gurul a nyújtófa és a tésztánk egyenletesen fog elnyúlni.
Tipp: amennyiben vizuális típus vagy, kattints ide egy rövid videóért.
7. Tésztát nem tudjuk áttenni a sütőlemezre
Kellemetlen és bosszantó, ha a kinyújtott linzertésztát nem sikerül egyben áttenni a sütőlemezre, ez több okból is előfordulhat:
– nyújtás során ellágyult, megolvadt a tészta
– feltekerés, vagy alányúlás során eltörik a tészta
– a szilikon lapról nem megfelelő helyre esik a tészta
Megoldás: egyik megoldás, hogy összeszedjük a tésztát és újra kinyújtjuk, vagy…..
Tipp: nyújtsuk a linzer lapot papír, vagy szilikon lapra, rakjuk vissza hűtőbe, vagy fagyasztóba és a megkeményedett linzerlapot stabil állapotban tudjuk a kiválasztott helyre tenni.
8. Sütés során a felső lap felpúposodik, vagy megtöredezik
Ez a probléma akkor alakul ki, ha az omlós tésztalapot nem szurkáltuk meg és a sütéskor keletkező vízgőz felfújja, majd szétrepeszti a tészta felületét.
Megoldás: a felső omlós tésztalapot mindig szurkáljuk meg villával, vagy hústűvel.
Figyelem: a tojással kenés mindig előzze meg a szurkálást, hiszen, ha az előzetesen kilyukasztott lap felületére kenjük a tojást a kialakított lyukak eltömődnek a tojás belesül és elzárja a vízgőz útját.
9. Sütés után a tésztánk szalonnás, nyers ízű, vagy nagyon megsült
Sütés a legfontosabb eleme a lepényünk készítésének. Ekkor alakul ki a sütemény végleges alakja és íze. Hiába tettünk meg mindent a tökéletes eredmény eléréséért, ha nem megfelelő hőfokon sütünk, vagy nem megfelelő időben vesszük ki a lemezt a sütőből.
A „szalonnásságot” okozhatja a gyors sütés, amikor a tészta felülete már sült állapotot mutat, de a belseje még nyers „szalonnás”.
Tipp: amennyiben a felhasznált alma lédús, alacsony hőfokon hosszabb ideig süssük a lepényt, ezáltal biztosítsuk, hogy a tészta megfelelően átsüljön.
Minden esetben….
Megoldás:
Amíg nem ismerjük a sütőnk sütés teljesítményét, folyamatosan figyeljük a tésztánkat miközben sül, szabályozzuk a hőfokot és a sütési időt.
10. Kevés lett, vagy gyorsan elfogyott a cukormentes almás lepény
Rosszul megválasztott alapanyag mennyiség, vagy a túl jó ízű végtermék, a cukormentes almás lepény tervezett időnél hamarabbi elfogyását eredményezheti.
Megoldás:
Sütni kell még egy adagot, vagy el kell dugni a család elől.
Még több cukormentes recept
Cukormentes Muffin
Glutén-, cukor-, és laktózmentes
Cukormentes néró
Glutén-, cukor-, és laktózmentes
Cukormentes linzer
Glutén-, cukor-, és laktózmentes