A kókuszolaj, a kókuszvíz a kókusztej és a kókusz reszelék a kókuszdió népszerű változatai, amelyeket egyre többen használnak a konyhában, a különféle diétákban egészségügyi problémák orvoslására is. A kókusz természetes módon gluténmentes, ezért beépíthető a gluténmentes diétába, amelyet a lisztérzékenyek, a gabonaallergiások, vagy az egészségtudatosak választanak. A kókusz húsos magja különféle ételekben használható, de főleg gluténmentes süteményekben alkalmazzák. Jellegzetes íze, illata, aromája annyira közkedvelt, hogy fogyasztásakor sokan nem is gondolják tesznek az egészségük javításáért. Ezért egyre inkább terápiás tulajdonságai miatt is alkalmazzák.
Itt vannak a legfontosabb dolgok, amelyeket tudnia kell, amikor erről az egzotikus gyümölcsről van szó!
Miért van szükség a gluténmentes diétára?
A gluténmentes diétát egyre többen választják az egészségi állapotuk javítása érdekében. Gluténmentes diéta nem csak glutén-intoleránsoknak, lisztérzékenyeknek segít az egészségük megvédésében, hanem mindenkinek, aki az emésztőrendszerének a jobbá tételén fáradozik.
A glutén a természetben előforduló fehérje, búzában, zabban, rozsban található. Egyesek számára mégis nehezen, vagy egyáltalán nem emészthető, ezért fogyasztása esetén súlyos egészségügyi problémákat okoz. A bélbolyhok gyulladását, vagy teljes elhalását eredményezi, ami: puffadást, hasmenést, a tápanyagok, vitaminok felszívódásának zavarát, hiánybetegségeket és még ezeknél is súlyosabb tüneteket is okozhat, ami károsan befolyásolja az életminőséget.
Szerencsére megfelelő orvosi diagnózissal és gluténmentes diéta betartásával a tünetek megszűnnek és a betegséggel teljes mértékű együttélés kialakítható.
A kókusz tápértéke
A magas szénhidráttartalmú gyümölcsöktől eltérően a kókusz zsírokat, fehérjéket, ásványi anyagokat és néhány B-komplex vitamint tartalmaz.
100 gramm friss kókuszdióban:
- 354 kalóriát,
- 3 gramm fehérjét,
- 15 gramm szénhidrátot,
- 9 gramm rostot,
- 33 gramm zsírt,
- a mangán ajánlott napi adagjának (RDA) 75% -át,
- a réz RDA, 14%
- a szelén DRZR, 8%
- a magnézium RDA, 11%
- a foszfor RDA, 13%
- a kálium RDA 10%-át.
Másrészt 100 gramm szárított kókusz több tápanyagot szolgáltat a szervezet számára, de több kalóriát is:
- 650 kalória,
- 7,5 gramm fehérje,
- 25 gramm szénhidrát,
- 18 gramm rost,
- 65 gramm zsír,
- 137 % mangán RDA,
- 40% réz RDA,
- 26% szelén RDA,
- 23% magnézium RDA,
- 21% foszfor RDA,
- 18%
- 16% kálium RDA.
Kókuszdió egészségügyi hatásai a gluténmentes diétban
A kókusz összetételében található összes tápanyag számos előnnyel jár a szervezet számára, a rostok, az egészséges zsírok, a fenolos vegyületek és az antioxidánsok, és mindegyiknek meg van a célzott szerepe, miután felszívódnak a testben.
Védi a test sejtjeit az oxidatív stressztől
A kókuszmag olyan fenolos vegyületeket tartalmaz, amelyek antioxidáns szerepet játszanak, ami azt jelenti, hogy megvédi a szervezet sejtjeit az oxidatív stressztől. Ezenkívül a polifenolok megakadályozzák a „rossz” koleszterin (LDL) oxidációját, csökkentve ezzel az artériák zsírokkal való eltömődésének kockázatát, ami a szív- és érrendszeri problémák kiváltásának kockázati tényezője.
Támogatja a szív megfelelő működését
A kókuszdióból nyert olaja szív és érrendszeri betegségek számos rizikófaktorára gyakorolt hatása miatt segíti a szív megfelelő működését. Először is, ez a fajta olaj segít csökkenteni a „rossz” koleszterin (LDL) szintjét a vérben és növelni a jó („HDL”) szintet.
Ezenkívül a kókuszolaj állandó fogyasztása segít csökkenteni a hasi zsírokat, amelyekről ismert, hogy befolyásolják azokat az ereket, amelyek vért és tápanyagokat visznek a szívbe. A malajziai kutatók által vezetett kísérleti tanulmány kimutatta, hogy az elhízott férfiak, akik 4 héten keresztül minden nap 30 ml szűz kókuszolajat fogyasztottak, körülbelül 3 cm-rel csökkentették a derék kerületét.
Segít a vércukorszint szabályozásában
A kókuszdió kókuszrostban alacsony a szénhidráttartalom, viszont a rostban és a jó zsírokban a vércukorszint szabályozásában segítenek. Ezekhez a tápanyagokhoz arginint adnak, ami egy aminosav, amely biztosítja a hasnyálmirigy sejtjeinek megfelelő működését. Ezek a sejtek szabadítják fel az inzulint, egy olyan hormont, amely a vércukorszintet kordában tartja.
Az indiai kutatók cukorbetegségben szenvedő patkányokból végzett vizsgálata azt mutatja, hogy a kókuszmagfehérje táplálása javította a glükóz anyagcserét és az inzulinszintet. Ezenkívül a hasnyálmirigy-béta-sejtek elkezdtek több inzulint termelni, szabályozva a vércukorszintet. A kutatók úgy vélik, hogy a béta-sejtek jobban működni kezdtek a kókuszban jelen lévő nagy mennyiségű arginin miatt.
Kókusz serkenti az immunitást
A kókuszdió két savat tartalmaz, amelyek természetes módon erősítik az imminrendszert. Ezek laurinsav és kaprilsav, mind antivirális, mind antibakteriális tulajdonságokkal.
A kókusz összetételében a laurinsav nagy mennyiségben található meg, és miután elfogyasztotta, a szervezet monolaurinná változtatja, amely vírusellenes szer, amely különféle kórokozókkal küzdhet, beleértve a herpeszt, a giardiát, a helicobacter pylori-t és a citomegalovírust.
Ugyanakkor a kókuszzsírokat az anyagcsere felhasználja az energiatermelésre, de a vér tisztítására, az emésztés javítására és a fogyásra is.
A kókusz mindezen pozitív hatásainak kihasználásához elegendő minden nap egy teáskanál kókuszolajat fogyasztani, legfeljebb 10-12 hétig. Mivel ennek a gyógymódnak lehetnek olyan mellékhatásai, mint például fejfájás, fáradtság és izomfájdalmak, mivel az immunrendszer még jobban kezd működni, ezért ajánlatos az olajat turmixként fogyasztani vagy a reggeli kávéhoz adni.
Hogyan vezessük be a kókuszt a gluténmentes diétába?
A kókusz húsos magja többféle formában is megtalálható: frissen, fagyasztva vagy szárítva, de a választott lehetőségtől függetlenül többféleképpen, formában is hozzáadhatja étrendjéhez. Kókuszolaj, a kókuszvíz a kókusztej és a kókusz reszelék a legismertebb felhasználási formái.
Adhatsz kókuszdiót a gyümölcssalátákhoz, vagy zabkásához, vagy fogyaszd joghurttal együtt.
Jó hozzávaló a turmixokhoz vagy szószokhoz is.
Száraz változatban zsemlemorzsával kombinálható, ha sertéshúst, csirkét vagy halat akarunk sütni.
Friss kókusz adható a sült krumpli vagy a pörkölt elkészítéséhez.
A kókuszreszelék, kókuszzsír, kókuszliszt, kókusz ital, kiváló alapanyaga számos gluténmentes süteménynek is. Lehet tészták, felvertek, krémek alapanyaga nem csak önmagában, hanem más gluténmentes alapamyagokkal keverve. Vagy használhatjuk díszítésként is.
A kókusz bevezetése a gluténmentes diétába nem igényel különösebb trükköket, csak néhány receptötletet, amelyeket az interneten is megtalálhatunk.
Kókusz a gluténmentes étrendben
A kókusz felbecsülhetetlen értékű összetevője a gluténmentes étkezésnek, de nem csak gluténérzékenyek (cöliákiások) fogyasztják nagy szeretettel, hanem a paleo diéta, a vegán étrend és a cukorbetegek táplálkozásának is fontos része.
A kókuszliszt a mandulaliszthez hasonlóan kiváló alternatívája a búzalisztnek. A kókuszliszt használatával elkészítheti kedvenc süteményeit, palacsintáját, krémes töltelékeinket. A hagyományos receptekben a liszt kókuszlisztre való cseréje az arányok enyhe módosítását igényli, vagy több tojást kell használni, vagy gluténmentes keményítőt, vagy más gluténmentes alaplisztekkel szükséges elegyíteni.
A kókuszliszt evőkanalanként 5 g rostot tartalmaz, ennek a rostnak nagy része oldhatatlan rost, amely meghosszabbítja a jóllakotság érzését és hozzájárul a vastagbél egészséges működéséhez. Valamint magas rosttartalmának és alacsony szénhidráttartalmának köszönhetően nem okoz vércukorszint ingadozást, így nem csak a gluténmentes diétában, hanem a cukorbetegek számára is pozitív hatása van.
A kókuszliszt, kókuszolaj, kókusztej, kókuszreszelék nem csak édes sütemények alapanyaga, hanem sós receptekben és ételekben is jól működik.
A kókusz káros hatásai
Ha étrendjébe belefoglalja a kókuszt, fontos, hogy ügyeljen a nap során elfogyasztott összes kalória számára. 80 gramm friss kókuszmag 283 kalóriát tartalmaz, ezért csökkentenie kell az egyéb ételek fogyasztásával nyert kalóriák számát. Ellenkező esetben kockáztathatja a súlygyarapodást, még akkor is, ha ez egészségesen étkezik.
Figyelni kell akkor is, amikor a kókuszvíz fogyasztása mellett dönt, mert az magas káliumtartalma megemelheti a szervezet kálium szintjét. Ezért tanácsos orvosával beszélni, ha a vérében már magas a káliumszint vagy veseproblémái vannak.
A kókuszvíz műtét előtt nem ajánlott, mivel befolyásolhatja a vérnyomás szabályozását. Ha kókuszvizet szokott inni, kerülje a fogyasztását legalább 2 héttel a műtét előtt.
Összegezve a kókuszdió élettani hatásait:
A kókuszdió és a belőle készített alapanyagok: kókuszreszelék, kókuszliszt, kókuszolaj, kókuszvíz, számos pozitív egészségügyi hatást gyakorolnak az emberi szervezetre. Bár a szénhidrát tartalma magas, de több gyümölcstől eltérően zsírokat, fehérjéket és ásványi anyagokat is tartalmaz. Felhasználása igen sokrétű, a magyar konyhába leginkább sütemények elkészítésekor használjuk, reszelék formájában. Természetesen gluténmentes élelmiszer, ezért a gluténmentes diétában is kiválóan alkalmazható alapanyag, jellegzetes karakteres íze miatt, főleg más gluténmentes alaplisztekkel keverve alkalmazzák a búzaliszt helyettesítésére. Magas rosttartalma és alacsony szénhidráttartalma miatt minden diétában jól alkalmazható gluténmentes alapanyag.
Tetszett a blogbejegyzés? Nem szeretnél lemaradni az újabb tartalmakról?