Tojásmentes linzert – glutén, cukor, tejmentes recept
Tojásmentes linzer elkészítéséhez szükséges eszközök:
- mérleg
- keverőtál, vagy üst
- nyújtódeszka
- nyújtófa
- kiszúró
- ecset
- sütőlemez
- nyomózsák, vagy evőkanál
- tányér, vagy tálca az elkészült termékek szervirozásához
Tápanyag
Energia 1235,60 kj/294,89 kcal
- Szénhidrát 32,48 gr
- – amelyből cukrok 6,34 gr
- Zsír 16,94 gr
- – a melyből telített zsírsavak 9,64 gr
- Fehérje 3,62 gr
- Só 0,06 gr
Tojásmentes linzer recept:
Tojásmentes linzer tészta:
- rizsliszt 210gr (13%)
- kókuszzsír 180gr (11%)
- víz 120gr (7%)
- mandulaliszt 120gr (7%)
- fruktóz (gyümölcscukor) 100gr (6%)
- kölesliszt 66gr (6%)
- kukoricakeményítő 60gr (4%)
- burgonyakeményítő 50gr (3%)
- eritrit 50gr (3%)
- xilit 50gr (3%)
- lenmagliszt 20gr (1%)
- citromhéj 1gr (0%)
- só 1gr (0%)
Díszítés
- mogyoró 40gr (2%)
Betöltés
- cukormentes sárgabaracklekvár 500gr (30%)
Össz. súly
1500gr
Előkészítés
kb. 10 perc
Elkészítés
kg. 60 perc
Pihentetés
ajánlott 60 perc
Sütés
12 perc
Tojásmentes linzer elkészítése lépésről-lépésre
Ha inkább videót szeretsz nézni, kattints ide!
1. Alapanyagok kimérése
A munkánk megkönnyítése érdekében: minden alapanyagot gondosan mérjünk ki, készítsünk elő, így segítsük magunkat a gördülékeny feladat végzésben. Kókuszzsírt olvasszuk meg mikróban, de ne legyen forró!
Túl meleg kókuszzsír a tésztánk minőségi romlását eredményezi.
Lenmag lisztet áztassuk be a vízbe, az így kialakuló kocsonyás massza fogja helyettesíteni a tojást a receptünkben.
2. Tojásmentes linzertészta összeállítása
A begyúrással alakítjuk ki a megfelelő tészta szerkezetet.
Az összes alapanyagot egy tálba mérjük és határozott gyors mozdulatokkal összegyúrjuk azokat. Ez történhet kézzel, vagy géppel.
Fontos ügyelni arra, hogy ez a folyamat ne tartson sokáig, hiszen az olvadt zsiradék könnyen kicsapódik, „le ég” a tészta.
3. Linzertészta pihentetése
A pihentetés ugyan olyan fontos része a gyártás technológiának, mint a begyúrás, ekkor érnek össze az alapanyago, alkotnak egységes struktúrát.
Amennyiben jól dolgoztunk és a tésztánk összeállt, célszerű pihentetni, hűtőben. Csomagoljuk be, vagy takarjuk le folpakkal és fél, egy órára tegyük hűtőbe. Erre azért van szűkség, hogy könnyebben tudjuk a későbbiekben dolgozni a tésztával. Az olvasztott kókuszzsír megdermed.
Javaslat: egy nappal korábban készítsük el a tésztát és tároljuk hűtőben.
4. Nyújtás, formázás
A nyújtással kialakítjuk a süteményünk megfelelő vastagságát.
A hűtőből kivett linzertésztát, kézzel, vagy géppel átgyúrjuk. Az átgyúrás ne tartson sokáig, ne lágyítsuk el a tésztát. A tésztát lisztezett felületen (nyújtódeszka, asztallap), kb. 5 mm-es vastagságúra nyújtjuk.
Tetszőleges alakú és méretű, fém vagy műanyag kiszúróval, linzer lapokat szaggatunk. A kapott lapocskákat megfelezzük. Felének a közepét kiszúrjuk, egy kisebb méretű kiszúróval. Felső felületét megkenjük vízzel és megszórjuk dúrvára tört mogyoróval.
Javaslat: a megszórt felületen, gurítsuk végig a nyújtófánkat (gyengéden, nem lenyomva!), igy elkerülhetjük, hogy a díszítésünk leperegjen a felületről.
5. Sütés
A sütés során kialakul a végleges szerkezet, a pörzs anyagok, plusz ízzel egészítik ki a linzertésztánkat.
A lapocskákat sütőlemezre helyezzük, ügyelve arra, hogy ne érjenek össze, mivel sülés közben még terülnek. Előmelegített 200 C°-os sütőben 10-12 percig sütjük, amíg a széle aranybarna színű nem lesz. Ha valaki omlósabb állagot szereti, szereti a megpörkölődött dió ízét, nyugodtan süsse tovább. Viszont nem érdemes túlsütni a terméket, mert könnyen megkeseredik rajta a mogyoró.
6. Betöltés
Szoba hőmérsékletűre hűlt lapocskákat összetöltjük baracklekvárral.
A „kopasz” lapocskára, nyomózsák, vagy kiskanál segítségével felvisszük a lekvárt, tetszőleges mennyiségben és rátesszük a diós felületű lapot. Egy kicsit összenyomjuk őket, hogy a felső lapon kialakított lyukon, ránk tudjon mosolyogni a lekvár.
Tipp: minél több lekvárt juttatunk a két lapocska közé, annál puhább, ízesebb lesz a süteményünk, viszont túlzásokba sem érdemes esni. A túl sok lekvár, evés közben kipréselődik a lapok közül és elkenődhet a kezünkön, ruhánkon.
Megosztanád másokkal is a receptet? Kattints az ikonokra:
Tojásmentes linzer készítés során előforduló hibák és azok megoldásai:
1. Fehér “galuskák”, anyag csomók vannak a linzer tésztában.
Ilyen probléma akkor jelentkezik, ha a kókuszzsírt esetleg nem olvasztottuk meg előre. A kókuszzsír nagyon nehezen eldolgozható hideg állapotban, vagy ha valamelyik alapanyag összeállt, tárolás, összemérés során.
Megoldás:
Amikor kókuszzsír darabok vannak a linzer tésztánkban, kisebb darabokra osztva, határozott, gyors mozdulatokkal, késhegy vékonyságúra nyújtjuk a tésztát. Így a kókuszzsír darabok szétnyomódnak, egyneműsödnek a többi alapanyaggal. Vigyázat! Túl sokáig nem lehet gyúrni, nyújtani, mozgatni a tésztát, mert könnyen „le ég”, kiválik a zsiradék. Főleg, ha kézzel dolgozunk, a kéz melegét hamar átveszik a zsiradékok.
2. Ellágyult a tészta.
Ennek oka lehet a túl puha zsiradék, vagy a hosszú idejű gyúrás, illetve a túl meleg kéz, amennyiben kézzel dolgozunk.
Megoldás:
A zsiradék megfelelő állaga kardinális kérdés. A túl kemény , illetve a túlzottan lány zsiradék is problémát jelenthet. Ha lágy a zsiradékunk, tegyük be a hűtőbe egy kicsit a megfelelő állag eléréséig, vagy nagyon gyorsan gyúrjuk össze a tésztát és azt hűtsük le. A túlzottan lágy zsiradék használatát kerülni kell! A lisztek, vagy a keményítő magába szívja, akkor a tészta szétesik!
3. Szétesik a tészta, nem áll össze
Az ilyen probléma több módon is kialakulhat. Pl.: kevés a folyadék, sokáig gyúrtuk, “le égett” a tészta. Valamelyik alapanyagot elmértünk.
Megoldás:
Amennyiben a tészta száraz-morzsalékos, még vizet lehet hozzá adagolni. Amennyiben „le égett” (morzsalékos, szétesik, „meleg” a tészta), le kel hűteni és még egy kis zsiradékot lehet hozzá gyúrni. Max. 5 %. Ennél többet nem érdemes, mert sütéskor szétterül a tészta.
4. A lehűtött tésztánk nagyon törik, nehezen nyújtható.
Ez a probléma, akkor jelentkezhet, ha sokáig tároltuk alacsony hőfokon a tésztát hűtőben.
Megoldás:
Ha a tésztánk túlzottan lehűlt, gyúrjuk át, kézzel, vagy géppel. Érdemes kisebb darabokra tördelni és 5-10 perc után átgyúrni. A konyha hőmérsékletétől és a kéz melegétől, gyorsan feldolgozásra kész állapotba kerül.
5. Nyújtás során leragad a tészta.
Kiváltó oka lehet az ellágyult, puha tészta. Kevés lisztet szórtunk a tészta alá nyújtás előtt.
Megoldás:
A tészta leragadása egy bosszantó eset, de nem kell pánikba esni. Amikor nyújtás közben elkezdjük érezni, hogy megragad a tésztánk, egy hosszú pengéjű, egyenes kenőkéssel vágjunk alá, tekerjük fel a tésztát egy sodrófára, lisztezzünk alá és folytathatjuk a nyújtást.
Ha a leragadás a tészta ellágyulása miatt történt. Szedjük össze a tésztát, hűtsük vissza, majd újból nyújtsuk ki.
6. Nem lett egyenletes vastagságú a tésztánk nyújtás során.
Okozója lehet az egyenlőtlen erőkifejtés, amitől hullámos eltérő vastagságú tésztarészek alakulnak ki.
Megoldás:
Az egyenletes nyújtási vastagság elérésének a legbiztosabb módszere, ha „szamár vezetőt” 🙂 használunk. A nyújtófánk szélességében rakjunk le két olyan vastagságú falécet, vonalzót, karton lap csíkot, amilyen vastagságot szeretnénk elérni, és a két Pl.: faléc között nyújtsuk ki a tésztát. Így a faléceken gurul a nyújtófa és a tésztánk mindenhol egyenletesen fog elnyúlni.
Tipp: amennyiben vizuális típus vagy, kattints ide egy rövid videóért.
7. Beleragad a kiszúróba a tészta
Kellemetlen és bosszantó, ha a kiszúróból nem, vagy csak nehezen jön ki a tészta.
Ennek kiváltója lehet, ha túl vastagon kentük meg a tészta felületét tojással, vagy már kezd ellágyulni a tésztánk.
Megoldás:
Kiszúrónk lisztbe mártása, kiszúrás előtt. Újabb használat előtt pedig töröljük le a ráragadt maradványokat, úgy mártsuk ismét a lisztbe.
8. Sütés után a lapocskáink világosak, nyers ízűek, vagy nagyon megsültek
A sütés a legfontosabb eleme a linzerünk készítésének. Ekkor alakul ki a tészta végleges alakja és íze. Hiába tettünk meg mindent a tökéletes eredmény eléréséért, ha nem megfelelő hőfokon sütünk, vagy nem megfelelő időben vesszük ki a lemezt a sütőből.
Megoldás:
Amíg nem ismerjük a sütőnk sütés teljesítményét, folyamatosan figyeljük a tésztánkat miközben sül és szükség esetén korigáljuk a hőfokot.
9. A lekvár kifolyik a linzerlapocskák közül, nagyon eláztatta a tésztát
Az elkészült linzerünk végleges minőségét nagyban befolyásolja a jól megválasztott, kiváló minőségű lekvár. Szükséges, hogy a lekvárunknak megfelelő tartása legyen és ne engedje a levét, mert attól teljesen szétázik a linzerünk.
10. Kevés lett, vagy gyorsan elfogyott a linzer
A rosszul megválasztott alapanyag mennyiség, vagy a túl jó ízű végtermék, a linzer tervezett időnél hamarabbi elfogyását eredményezheti.
Megoldás:
Sütni kell még egy adagot, vagy el kell dugni a család elől. 🙂
Még több tojásmentes recept
Tojásmentes sós muffin
Glutén-, cukor-, tejcukor, tejfehérje és tojásmentes
Tojásmentes sajttorta
Glutén-, cukor-, tejfehérje-, tejcukor-, tojásmentes
Chia magos bounty
Glutén-, tejfehérje-, tejcukor-, és tojásmentes